Najväčšie bowlingové mýty

Aby som dal strike, musím trafiť prvú kolku do stredu?

Toto je asi najčastejší mýtus.  Ak trafíte prvú kolku presne do stredu,  kolka sa odrazí, prejde stredom dráhy a kontaktuje len stredné kolky. Vo väčšine prípadov Vám pri takomto spôsobe hodu zostanú stáť krajné kolky, najčastejšie split 7-10 alebo 4-6-7-10. Správne by mala guľa vojsť medzi prvú a druhú kolku. Pravák sa snaží kolky trafiť z pravej strany (kolka č. 1 a 3 ) a ľavák z  ľavej strany (kolka č. 1 a 2 )  do tzv. pocket-u. Prvá kolka odletí do strany a kontaktuje tak viac koliek. Guľa prejde medzi kolkami a pozráža tak väčší počet koliek.

 

Dorážať treba ľahšou guľou?

Ak v prvom hode hádžete napríklad 13 librovou guľou a na dorážku si vezmete ľahšiu (napríklad 8 librovú) guľu, Vaše výsledné skóre bude menšie, ako keby ste hádzali vždy s rovnakou váhou. Prečo? Keď hádžete jednou váhou gule, stačí vám niekoľko hodov a zvyknete si na ňu,  takpovediac ju dostanete “do ruky”. Výrazným zmenám váhy Vašej gule sa budete automaticky prispôsobovať. Zmeníte rýchlosť rozbehu, načasovanie a aj rýchlosť gule. Takéto zmeny spôsobia, že Vaše hody nebudete môcť opakovať a tým stratíte svoju presnosť. Pokiaľ sa po dorážke s ľahšou guľou opäť vrátite k pôvodnej, znova nastane proces prispôsobovania sa. Vyberte si teda tu správnu váhu gule hneď na začiatku  a hrajte po celý čas iba s ňou.

 

Najväčšie skóre = najlepší hráč?

Ak poznáte niekoho, kto hráva bowling, a chcete zistiť, aký je dobrý, asi sa ho spýtate:  Koľko si hodil najviac ? V bowlingu sa počíta dlhodobý priemer.  Niekto, kto raz hodil 245,  môže dlhodobo hádzať priemer 160. K veľkému číslu veľakrát stačí náhoda a šťastie. Často sa stáva, že po veľkom čísle hodí veľmi malé.  Dobrého hráča spoznáte podľa jeho skúseností a schopnosti prispôsobiť sa podmienkam ako je dráha, mazanie a podobne. Taktiež ani veľký počet bowlingových gulí a výbava za stovky či tisícky eur nerobí kvalitného hráča.

 

Aby som sa naučil guľou točiť, musím najskôr hádzať rovno?

Ak chcete, aby Vám guľa zatáčala tak,  ako to môžete vidieť u profesionálov, potrebujete na to samozrejme reaktívnu (excentrickú) guľu a niekoľko hodín cviku. Ak ste rozhodnutý takto hrať, neváhajte a začnite sa učiť zatáčať! Hra s rovinovými a reaktívnymi guľami má viacero odlišností a čím dlhšie rovinou hádžete, tým viac “rovinárských” zlozvykov si osvojíte a pri hraní s reaktívnymi guľami Vám budú len príťažou. Tieto zlozvyky sa budete musieť následne odnaučiť. Teda čím dlhšie budete hrať rovinou, tým je pravdepodobnejšie, že sa Vám zlozvykov bude ťažšie zbavovať.

 

Väčšia rýchlosť = viac strikov?

Väčšou rýchlosťou nikdy nedocielite presnosť. Presnosť a sila bývajú skôr opozitá. Radšej si vezmite ťažšiu guľu a hoďte ju pomalšie, pretože rýchlosť nemá na padanie koliek taký vplyv ako váha gule. Niekedy si môžete všimnúť, že aj malé deti, ktoré hodia guľou tak pomaly, že sa ledva dokotúľa na koniec dráhy, zhodia pomerne veľa koliek. Jedna kolka má váhu 1,5 kg a keďže je ich desať, osem librová guľa (ktorá ma cca. 3,5kg) nemá proti nim veľkú šancu.  Ľahká guľa sa odrazí do strany a väčšia rýchlosť Vám v ničom nepomôže.

 


Vytvorte si web stránku zdarma! Webnode