Najčastejšie chyby začiatočníka
Či sa na bowling chystáte prvýkrát, alebo ste už párkrát hrali, presvedčte sa, či nerobíte jednu z týchtochýb. Ak si na chyby zvyknete, vytvoríte si niekoľko zlozvykov, ktorých sa potom len ťažko zbavíte. Vďaka správnym návykom bude vaše skóre rásť smerom nahor. Pripravili sme pre Vás zoznamnajčastejších chýb, ktoré robia hlavne začiatočníci.
1. Zlé držanie gule
Pri držaní gule ľudia robia dve najčastejšie chyby. Buď ich držia zlými prstami, alebo ich majú zlezasunuté do dier. Pri správnom držaní sa dlaň jemne dotýka gule.
Bowlingovú guľu držte vždy prostredníkom, prsteníkom a palcom. Určite Vás láka použiť držanie prostredníka, ukazováka a palca, ale v takomto prípade nemáte dostatočnú stabilitu a kontrolu nad guľou a pri hode ju budete zatáčať.
Do dier vložte najskôr prsty a potom palec. Prsty by mali byť v guli zasunuté po druhý článok a palec celý! V takomto prípade sa guľa jemne dotýka dlane. Ak vám medzi guľou a dlaňou vznikne diera, vzdialenosť palca od prstov je pre Vás malá. V opačnom prípade, ak je vzdialenosť medzi palcom a prstami príliš veľká, núti vás to prsty alebo palec nevložiť do gule správne. Vyberajte si preto takú guľu, ktorá Vám bude najlepšie sedieť a hádžte iba s ňou.
Zlým držaním gule vznikajú problémy pri vypúšťaní, vypadnutie gule z prstov alebo presilenie ruky.
2. Mierenie na kolky
Pravidlo: Vždy mierte na šípky, nie na kolky.
Kolky sú veľmi ďaleko a mierenie na ne je neúčinné. Na dráhe je 7 šípok, ktoré sú cca 4 metre ďaleko od prešľapovej čiary, kým kolky až 18 metrov. Preto sa postavte na dráhu a spravte pomyslenú čiaru od vašej gule ku kolke, ktorú chcete trafiť. Mieriť potom budete na šípku alebo medzi dve šípky, cez ktoré bude prechádzať Vaša pomyselná čiara. Počas rozbehu sa pozerajte na šípku alebo miesto pri šípkach a nie na kolky. Často sa stáva, že ľudia sa pri poslednom kroku pozerajú pod seba do zeme alebo kúsok za prešĺapovú čiaru. Takouto technikou nedokážete guľu opakovane trafiť na to isté miesto.
3. Došľapovanie opačnou nohou pri hádzaní
Nerobte posledný krok rovnakou nohou ako rukou, v ktorej držíte guľu.
Ak hádžete pravou rukou, po správnosti by ste mali pri poslednom kroku došľapovať ľavou nohou . Ak by ste došľapovali pravou nohou, pri odhode by ste museli s guľou nohu obchádzať oblúkom. Guľa nesmie pri rozbehu meniť smer, ale ísť od začiatku rovnakou dráhou ku kolkám. Pri odhode pravej ruky a došliapnutí pravou nohou stratíte rovnováhu a taktiež nezamierite presne.
Pri vypúšťaní musí ruka s guľou prechádzať tesne okolo členku a váhu je potrebné premiestniť na ľavú nohu. Ľaváci by to mali robiť presne naopak.
4.Vypúštanie gule dlaňou k sebe
Pravidlo: Pri vypúšťaní gule smerujte dlaň smerom ku kolkám.
Táto chyba je často sprevádzaná aj zlým došľapovaním ako môžete vidieť na obrázku vyššie.
Pri vypúštaní guľu držte tak, aby dlaň smerovala dopredu ku klokám. Vypúšťaním dlaňou k sebe guľu rozrotujete opačným smerom, a tá potom do koliek nenarazí s dostatočnou efektivitou a kolky odrazísmerom dohora.
5. Zatáčanie gule
Palec smeruje na dvanástu hodinu.
Palec smeruje na desiatu hodinu a guľa bude zatáčať.
Pravidlo: Guľu hádžte rovno a nezatáčajte ju do strán.
Profesionálni a aktívni hráči bowlingu gule roztáčajú, aby im pred koncom zahli do koliek pod istým uhlom. Majú však na to špeciálne gule, ktoré vedia vždy rovnako roztočiť a mať nad nimi kontrolu. Vy sa však o točenie nepokúšajte a hádžte rovno, aby vám guľa nezahla.
Každým naklonením palca smerom doprava alebo doľava guľu zatočíte a strácate presnosť Vašich hodov. Guľa začne zatáčať až tesne pred kolkami a zahne práve vtedy, keď to nechcete.
Palec má smerovať ku kolkám. Ak si predstavíte hodiny, palec by mal v tomto prípade smerovať na ichdvanástku. Odklonením palca na jedenástu hodinu bude guľa zatáčať doľava a na jednu hodinu zasa doprava.
6. Dorážanie krajných koliek popri žľabe
Pravidlo: Nikdy nedorážajte krajné kolky rovno popri žľabe, ale krížom cez dráhu.
Ak Vám zostane stáť na Pin deck-u pravá kolka a postavíte sa na pravú stranu dráhy aby ste hodili guľu rovno po jej okraji, musíte byť veľmi presný, aby ste ju trafili. Na okraji dráhy je málo oleja a ak guľu zatočíte, na konci Vám zahne a kolku minie z ľavej strany. Ak guľu hodíte len o kúsok doprava, skončí v žľabe.
Dorážaním popri žľabe máte teda veľmi malý priestor na chybu a preto dorážajte krížom cez dráhu. Ak zostane pravá kolka stáť, postavte sa na ľavú stranu dráhy a hádžte krížom cez stred dráhy, kde je veľa oleja a aj keď guľu zatočíte na konci, nezahne do strany. V prípade, že guľu vyhodíte kúsok doprava, nespadne do žľabu v polke dráhy, ale kolku trafí z pravej strany. Takýmto dohadzovaním si môžete dovoliť viac chýb a máte väčšiu pravdepodobnosť, že kolku trafíte.
7. Hod bez rozbehu
Pri prvých hodoch sa samozrejme s rozbehom nedá počítať, no hneď ako si osvojíte vypúšťanie gule, pokúste sa aj o rozbeh. Najskôr môžete skúsiť trojkrokový rozbeh a potom štvorkrokový.
Bez rozbehu musíte vyvinúť omnoho väčšiu silu ako pri hode z miesta. Mierenie a presnosť hodov sú pri hode z miesta veľmi náročné.